Skip to content

114 Andaloro WayWestville, NJ 08093

Built 1948

Owner
---
Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Sep 16, 2025

Property Information

Block10
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,237
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,200
33%
Improvement Value:$81,700
67%
Total Assessment$121,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,370+3.3%
2024$4,230+2.2%
2023$4,140+1.2%
2022$4,092+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,237DeedBook 7248, Page 247Recorded10/7/2025

Property Sale

Sale
$205,000
Sq Ft1,237DeedBook 7178, Page 47Recorded5/21/2025

Property Sale

Sale
$90,000
Sq Ft1,237DeedBook 7157, Page 292Recorded4/8/2025

Property Built

Built

Year Built: 1948