Skip to content

761 Iszard RdWoodbury, NJ 08096

Built 1926

Last Sale Price
$108,000
Last Sale Date
Jul 23, 2018

Property Information

Block118
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage880
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,500
32%
Improvement Value:$78,300
68%
Total Assessment$114,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,116+3.3%
2024$3,984+2.2%
2023$3,899+1.2%
2022$3,854+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$108,000

From:

To:

Sq Ft880DeedBook 5923, Page 313Recorded8/13/2018

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 3304, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1926