Skip to content

751 Maple RdWoodbury, NJ 08096

Built 1926

Last Sale Price
$142,500
Last Sale Date
Nov 7, 2003

Property Information

Block119
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,237
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,100
32%
Improvement Value:$120,100
68%
Total Assessment$177,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,353+3.3%
2024$6,149+2.2%
2023$6,018+1.2%
2022$5,949+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$142,500
DeedBook 3691, Page 286

Property Sale

Sale
$96,500
DeedBook 2157, Page 68

Property Sale

Sale
$85,751
DeedBook 1892, Page 250

Property Sale

Sale
$46,500
DeedBook 1460, Page 449

Property Built

Built

Year Built: 1926