Skip to content

43 Roseberry CtWoodbury, NJ 08096

Built 1989

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jul 10, 2018

Property Information

Block127
Lot43
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class35
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,520
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
31%
Improvement Value:$90,900
69%
Total Assessment$130,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,693+3.3%
2024$4,542+2.2%
2023$4,445+1.2%
2022$4,394+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 5995, Page 110Recorded12/6/2018

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4997, Page 57

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 4535, Page 112

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4215, Page 178

Property Sale

Sale
$124,500
DeedBook 3670, Page 209

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 2134, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1989