Skip to content

9 Buckthorn CtWoodbury, NJ 08096

Built 1979

Last Sale Price
$165,250
Last Sale Date
Mar 12, 2021

Property Information

Block127
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class35
Description2SFB
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,520
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
33%
Improvement Value:$80,500
67%
Total Assessment$120,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,320+3.3%
2024$4,181+2.2%
2023$4,092+7.8%
2022$3,795+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$165,250
Sq Ft1,520DeedBook 6439, Page 213Recorded3/16/2021

Property Sale

Sale
$58,900
DeedBook 1470, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1979