Skip to content

7 Clifford AveWestville, NJ 08093

Built 1928

Last Sale Price
$37,000
Last Sale Date
Jan 31, 1985

Property Information

Block12
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,223
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,500
26%
Improvement Value:$96,800
74%
Total Assessment$131,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,707+3.3%
2024$4,556+4.5%
2023$4,360+1.2%
2022$4,310+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 1508, Page 1143

Property Built

Built

Year Built: 1928