Skip to content

1307 Clearbrook AveWestville, NJ 08093

Built 1954

Last Sale Price
$38,500
Last Sale Date
Jul 31, 1981

Property Information

Block55
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,206
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,400
28%
Improvement Value:$92,200
72%
Total Assessment$127,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,324+3.5%
2024$4,178+2.3%
2023$4,083+1.2%
2022$4,034+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$38,500
DeedBook 1433, Page 727

Property Built

Built

Year Built: 1954