Skip to content

1018 Madison DrWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$22,000
Last Sale Date
May 24, 2007

Property Information

Block150
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage840
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,100
31%
Improvement Value:$80,700
69%
Total Assessment$116,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,187+3.3%
2024$4,053+2.2%
2023$3,967+1.2%
2022$3,921+1.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 4399, Page 141

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 3159, Page 133

Property Sale

Sale
$85,500
DeedBook 2741, Page 129

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 2387, Page 101

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 1560, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1950