Skip to content

288 Evelyn DrWoodbury, NJ 08096

Built 1940

Last Sale Price
$34,000
Last Sale Date
Aug 18, 1981

Property Information

Block190
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage902
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,400
41%
Improvement Value:$78,200
59%
Total Assessment$131,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,718+3.3%
2024$4,567+2.2%
2023$4,469+1.2%
2022$4,418+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 1433, Page 839

Property Built

Built

Year Built: 1940