Skip to content

1042 Madison DrWoodbury, NJ 08096

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$389,900
Last Sale Date
Oct 4, 2024

Property Information

Block151
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,276
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,200
20%
Improvement Value:$178,100
80%
Total Assessment$221,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,934+3.3%
2024$7,679+3.9%
2023$7,393+1.2%
2022$7,308+1.9%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$389,900
Sq Ft2,276DeedBook 7075, Page 270Recorded10/9/2024

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft2,276DeedBook 6549, Page 266Recorded9/21/2021

Property Sale

Sale
$268,000

From:

To:

Sq Ft2,276DeedBook 5526, Page 243Recorded9/7/2016

Property Sale

Sale
$257,000

From:

To:

Sq Ft2,276DeedBook 5192, Page 238Recorded5/23/2014

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 3311, Page 75

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 2665, Page 32

Property Sale

Sale
$123,292
DeedBook 2080, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1985