Skip to content

1135 Byrd DrWoodbury, NJ 08096

Built 1975

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jan 7, 2011

Property Information

Block193
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,328
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,400
24%
Improvement Value:$135,400
76%
Total Assessment$178,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,410+3.3%
2024$6,204+2.2%
2023$6,072+1.2%
2022$6,002+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4841, Page 107

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 3866, Page 141

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 3298, Page 95

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 2140, Page 98

Property Sale

Sale
$61,500
DeedBook 1562, Page 1124

Property Built

Built

Year Built: 1975