Skip to content

1031 Byrd DrWoodbury, NJ 08096

Built 1975

Owner
---
Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Dec 29, 2025

Property Information

Block194
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,830
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,200
27%
Improvement Value:$130,200
73%
Total Assessment$178,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,396+3.3%
2024$6,190+2.2%
2023$6,058+1.2%
2022$5,989+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,830DeedBook 7286, Page 208Recorded1/2/2026

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,830DeedBook 6934, Page 189Recorded11/9/2023

Property Built

Built

Year Built: 1975