Skip to content

1169 Lindberg DrWoodbury, NJ 08096

Built 1962

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Jun 27, 2022

Property Information

Block196
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,912
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,700
22%
Improvement Value:$160,700
78%
Total Assessment$205,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,364+3.3%
2024$7,127+11.9%
2023$6,369+1.2%
2022$6,293+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft1,912DeedBook 6705, Page 125Recorded6/29/2022

Property Built

Built

Year Built: 1962