Skip to content

1007 Hudson AveWoodbury, NJ 08096

Built 1957

Last Sale Price
$291,500
Last Sale Date
Aug 11, 2021

Property Information

Block506
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,761
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,900
21%
Improvement Value:$146,900
79%
Total Assessment$186,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,697+3.3%
2024$6,482+2.2%
2023$6,344+1.8%
2022$6,231+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$291,500
Sq Ft1,761DeedBook 6537, Page 317Recorded8/30/2021

Property Sale

Sale
$135,000
Sq Ft1,761DeedBook 6457, Page 66Recorded4/14/2021

Property Sale

Sale
$201,000
DeedBook 4547, Page 32

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 3433, Page 191

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 2649, Page 264

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 2483, Page 267

Property Sale

Sale
$34,290
DeedBook 2002, Page 115

Property Sale

Sale
$56,500
DeedBook 1533, Page 1152

Property Built

Built

Year Built: 1957