Skip to content

1460 Cooper StWoodbury, NJ 08096

Built 1953
Church/Charitable

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 7, 2021

Property Information

Block199
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.7

Building Details

Building Class17
Description1SF3G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,812
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,500
22%
Improvement Value:$153,300
78%
Total Assessment$195,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$5,461+1.2%
2022$5,398+1.9%
2021$5,295+2.3%
2020$5,176+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft1,812DeedBook 5848, Page 1Recorded4/9/2018

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

Sq Ft1,812DeedBook 5456, Page 342Recorded4/20/2016

Property Built

Built

Year Built: 1953