Skip to content

1504 Cooper StWoodbury, NJ 08096

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 29, 2014

Property Information

Block199
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.9

Building Details

Building Class17
Description1SF POOL
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,156
Acreage1.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,200
27%
Improvement Value:$181,900
73%
Total Assessment$248,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,894+3.3%
2024$8,609+2.2%
2023$8,425+1.2%
2022$8,329+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft2,156DeedBook 5195, Page 16Recorded6/2/2014

Property Built

Built

Year Built: 1955