Skip to content

1052 Almonesson RdWestville, NJ 08093

Built 1940

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jun 17, 2020

Property Information

Block19
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,152
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,400
23%
Improvement Value:$95,500
77%
Total Assessment$123,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,442+3.3%
2024$4,299+2.2%
2023$4,208+7.6%
2022$3,909+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,152DeedBook 6298, Page 39Recorded6/24/2020

Property Built

Built

Year Built: 1940