Skip to content

1058 Almonesson RdWestville, NJ 08093

Built 1940

Last Sale Date
Dec 8, 2016

Property Information

Block19
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,712
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,200
18%
Improvement Value:$138,800
82%
Total Assessment$170,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,095+3.3%
2024$5,899+2.2%
2023$5,773+1.2%
2022$5,707+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940