Skip to content

1868 Almonesson RdWoodbury, NJ 08096

Built 1955

Last Sale Price
$159,500
Last Sale Date
Jul 19, 2018

Property Information

Block205
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.6

Building Details

Building Class17
Description1SB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,500
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,400
21%
Improvement Value:$124,000
79%
Total Assessment$156,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,607+3.3%
2024$5,427+2.2%
2023$5,311+1.2%
2022$5,250+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$159,500

From:

To:

Sq Ft1,500DeedBook 5922, Page 153Recorded8/9/2018

Property Sale

Sale
$121,500

From:

To:

Sq Ft1,500DeedBook 5123, Page 41Recorded10/10/2013

Property Built

Built

Year Built: 1955