Skip to content

1863 Asbury AveWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
Jul 18, 2013

Property Information

Block278
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1.5SCB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,489
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,200
21%
Improvement Value:$125,000
79%
Total Assessment$159,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,707+3.3%
2024$5,524+2.2%
2023$5,406+1.2%
2022$5,344+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$153,000

From:

To:

Sq Ft1,489DeedBook 5096, Page 318Recorded7/30/2013

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 2045, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1950