Skip to content

1615 Almonesson RdWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$116,500
Last Sale Date
Mar 27, 2001

Property Information

Block226
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,418
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,100
21%
Improvement Value:$161,500
79%
Total Assessment$205,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,371+3.3%
2024$7,134+2.2%
2023$6,982+1.2%
2022$6,902+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$116,500
DeedBook 3256, Page 124

Property Sale

Sale
$97,500
DeedBook 2880, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1920