Skip to content

1657 Almonesson RdWoodbury, NJ 08096

Built 1993

Last Sale Price
$19,000
Last Sale Date
Dec 8, 1992

Property Information

Block226
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,217
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,100
19%
Improvement Value:$187,500
81%
Total Assessment$231,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,303+3.3%
2024$8,037+2.2%
2023$7,865+1.2%
2022$7,775+1.9%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 2264, Page 37