Skip to content

405 Tarpy DrWoodbury, NJ 08096

Built 2010

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Jun 29, 2018

Property Information

Block233
Lot133
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,184
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,500
16%
Improvement Value:$245,500
84%
Total Assessment$294,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,540+3.3%
2024$10,202+2.2%
2023$9,984+1.2%
2022$9,870+3.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft2,184DeedBook 5909, Page 128Recorded7/18/2018

Property Sale

Sale
$304,890
DeedBook 4810, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 4045, Page 335