Skip to content

1573 Good Intent RdWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$184,900
Last Sale Date
May 21, 2019

Property Information

Block233
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,656
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,700
26%
Improvement Value:$113,800
74%
Total Assessment$153,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,503+3.3%
2024$5,326+2.2%
2023$5,213+1.2%
2022$5,153+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$184,900

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 6113, Page 163Recorded6/28/2019

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook B2023, Page P0166

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 1724, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1920