Skip to content

639 Fox Run Rd(Block 233 Lot 18)Sewell, NJ 08080

Built 1982
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 6, 1995

Property Information

Block233
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,080
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,900
19%
Improvement Value:$203,700
81%
Total Assessment$252,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,056+3.3%
2024$8,765+2.2%
2023$8,578+1.2%
2022$8,480+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 2257, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1982