Skip to content

737 Fox Run Rd(Block 233 Lot 24)Sewell, NJ 08080

Built 1950
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 8, 1999

Property Information

Block233
Lot24
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage756
Acreage3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,400
28%
Improvement Value:$235,000
72%
Total Assessment$326,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,701+3.3%
2024$11,326+2.2%
2023$11,085+1.2%
2022$10,957+9.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 2463, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1950