Skip to content

1711 Delsea Dr(Block 233 Lot 48)Woodbury, NJ 08096

Built 1940
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 7, 2003

Property Information

Block233
Lot48
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,783
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,600
28%
Improvement Value:$139,100
72%
Total Assessment$192,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,908+3.3%
2024$6,687+2.2%
2023$6,544+1.2%
2022$6,469+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$58,950
DeedBook 2253, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1940