Skip to content

1290 Lehman AveWoodbury, NJ 08096

Built 1958

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Nov 8, 2019

Property Information

Block233
Lot83
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,699
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
30%
Improvement Value:$126,500
70%
Total Assessment$181,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,507+3.3%
2024$6,298+2.2%
2023$6,164+5.5%
2022$5,843+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
Sq Ft1,699DeedBook 6243, Page 302Recorded2/18/2020

Property Built

Built

Year Built: 1958