Skip to content

1761 Almonesson RdWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$284,000
Last Sale Date
Apr 14, 2025

Property Information

Block246
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,560
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,500
26%
Improvement Value:$186,400
74%
Total Assessment$251,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,031+3.3%
2024$8,741+2.2%
2023$8,555+1.2%
2022$8,456+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$284,000
Sq Ft2,560DeedBook 7160, Page 303Recorded4/15/2025

Property Built

Built

Year Built: 1960