Skip to content

1408 Hurffville RdWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Sep 25, 2001

Property Information

Block249
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage891
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,600
20%
Improvement Value:$100,400
80%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,481+6.1%
2024$4,223+2.2%
2023$4,133+1.2%
2022$4,085+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 3318, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1920