Skip to content

1860 Rosemore AveWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$236,000
Last Sale Date
Nov 16, 2023

Property Information

Block261
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage729
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,200
31%
Improvement Value:$76,300
69%
Total Assessment$110,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,922+13.3%
2024$2,578+2.4%
2023$2,518+1.3%
2022$2,486+13.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$236,000
Sq Ft729DeedBook 6948, Page 303Recorded12/18/2023

Property Sale

Sale
$86,000
Sq Ft729DeedBook 6880, Page 310Recorded7/20/2023

Property Built

Built

Year Built: 1920