Skip to content

1850 Rosemore AveWoodbury, NJ 08096

Built 1992

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Aug 20, 2019

Property Information

Block261
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,846
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
26%
Improvement Value:$197,200
74%
Total Assessment$265,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,525+3.3%
2024$9,220+2.2%
2023$9,023+1.2%
2022$8,920+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,846DeedBook 6152, Page 82Recorded9/3/2019

Property Sale

SaleMulti
$342,000
DeedBook 3760, Page 207

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 3517, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$11,000
DeedBook 1631, Page 185