Skip to content

1465 Hurffville RdWoodbury, NJ 08096

Built 1953

Last Sale Price
$53,500
Last Sale Date
May 23, 2017

Property Information

Block264
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SFS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,612
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,000
23%
Improvement Value:$103,700
77%
Total Assessment$134,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,829+3.3%
2024$4,674+2.2%
2023$4,574+1.2%
2022$4,522+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$53,500

From:

To:

Sq Ft1,612DeedBook 5672, Page 213Recorded6/16/2017

Property Sale

SaleMulti
$38,500
DeedBook 1470, Page 949

Property Built

Built

Year Built: 1953