Skip to content

1882 Asbury AveWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Oct 31, 2019

Property Information

Block269
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage720
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,200
36%
Improvement Value:$59,800
64%
Total Assessment$94,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,370+3.3%
2024$3,262+2.2%
2023$3,192+6.4%
2022$3,001+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$85,000
Sq Ft720DeedBook 6191, Page 162Recorded11/8/2019

Property Built

Built

Year Built: 1920