Skip to content

1874 Asbury AveWoodbury, NJ 08096

Built 1926

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Oct 29, 2020

Property Information

Block269
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,709
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,800
23%
Improvement Value:$131,200
77%
Total Assessment$170,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,095+3.3%
2024$5,899+2.2%
2023$5,773+33.5%
2022$4,324+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,709DeedBook 6408, Page 215Recorded1/21/2021

Property Sale

Sale
$52,000
Sq Ft1,709DeedBook 6212, Page 55Recorded12/23/2019

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 5017, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1926