Skip to content

1854 Pasadena AveWoodbury, NJ 08096

Built 1970

Last Sale Price
$182,200
Last Sale Date
Mar 4, 2013

Property Information

Block278
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,406
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,200
21%
Improvement Value:$128,600
79%
Total Assessment$162,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,836+3.3%
2024$5,649+2.2%
2023$5,529+1.2%
2022$5,465+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$182,200
DeedBook 5051, Page 260

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 2485, Page 8

Property Sale

Sale
$46,700
DeedBook 1466, Page 1170

Property Built

Built

Year Built: 1970