Skip to content

39 Hayes AveWestville, NJ 08093

Built 1950

Last Sale Price
$89,000
Last Sale Date
Jun 28, 2002

Property Information

Block27
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,479
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,600
21%
Improvement Value:$126,500
79%
Total Assessment$160,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,740+3.3%
2024$5,555+2.2%
2023$5,437+1.2%
2022$5,375+34.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 3451, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1950