Skip to content

769 Tacoma BlvdWestville, NJ 08093

Built 1948

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Apr 26, 1995

Property Information

Block448
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.2

Building Details

Building Class17
Description1SCB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,530
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,200
21%
Improvement Value:$130,000
79%
Total Assessment$164,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,887+3.3%
2024$5,698+2.2%
2023$5,576+1.2%
2022$5,512+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 2533, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1948