Skip to content

1834 Good Intent RdWoodbury, NJ 08096

Built 1935
Other Exempt

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Oct 29, 1993

Property Information

Block285
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage632
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,700
43%
Improvement Value:$31,600
57%
Total Assessment$55,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$1,919+2.2%
2023$1,878+1.2%
2022$1,856+1.9%
2021$1,821+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 2362, Page 35

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 1865, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1935