Skip to content

1830 Good Intent RdWoodbury, NJ 08096

Built 2022
Other Exempt

Last Sale Price
$345,540
Last Sale Date
Dec 6, 2022

Property Information

Block285
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,564
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,700
11%
Improvement Value:$187,700
89%
Total Assessment$211,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$642+1.2%
2022$634+1.9%
2021$622+2.3%
2020$608+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$345,540
Sq Ft1,564DeedBook 6785, Page 338Recorded12/7/2022

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 6667, Page 167Recorded4/21/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$2,000
DeedBook 1527, Page 1143