Skip to content

2013 Good Intent RdWoodbury, NJ 08096

Built 2005

Owner
---
Last Sale Price
$379,000
Last Sale Date
Mar 27, 2025

Property Information

Block290
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,508
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,500
15%
Improvement Value:$146,100
85%
Total Assessment$171,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,152+3.3%
2024$5,955+2.2%
2023$5,828+1.2%
2022$5,761+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$379,000
Sq Ft1,508DeedBook 7176, Page 116Recorded5/16/2025

Property Sale

Sale
$201,790
DeedBook 4052, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 3744, Page 335