Skip to content

750 Valley Green AveWoodbury, NJ 08096

Built 2003

Last Sale Price
$256,000
Last Sale Date
Oct 21, 2020

Property Information

Block359
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,556
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,400
25%
Improvement Value:$159,100
75%
Total Assessment$213,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,654+3.3%
2024$7,408+2.2%
2023$7,250+1.2%
2022$7,167+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$256,000
Sq Ft1,556DeedBook 6368, Page 58Recorded11/5/2020

Property Sale

Sale
$249,000

From:

To:

Sq Ft1,556DeedBook 5787, Page 178Recorded12/14/2017

Property Sale

Sale
$172,675
DeedBook 3697, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$6,300
DeedBook 2080, Page 5