Skip to content

513 Longwood AveWoodbury, NJ 08096

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 19, 2024

Property Information

Block293
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,300
27%
Improvement Value:$114,500
73%
Total Assessment$155,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,335+3.5%
2024$5,156-2.5%
2023$5,291+1.2%
2022$5,227+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 1564, Page 871

Property Built

Built

Year Built: 1974