Skip to content

476 Longwood AveWoodbury, NJ 08096

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 9, 1997

Property Information

Block277
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,200
22%
Improvement Value:$121,200
78%
Total Assessment$155,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,571+3.3%
2024$5,392+2.2%
2023$5,277+1.2%
2022$5,217+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$94,500
DeedBook 2318, Page 333

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 1646, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1978