Skip to content

1555 Hurffville RdSewell, NJ 08080

Commercial

Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Mar 12, 2021

Property Information

Block304
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
DescriptionSTRIP CENTER
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage10,630
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$313,700
49%
Improvement Value:$333,000
51%
Total Assessment$646,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,184+3.3%
2024$22,440+2.2%
2023$21,962+1.2%
2022$21,710+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$1,500,000
Sq Ft10,630DeedBook 6477, Page 226Recorded5/19/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$51,250
DeedBook 2432, Page 236

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 1479, Page 866