Skip to content

2019 County House RdWoodbury, NJ 08096

Last Sale Price
$169,000
Last Sale Date
Sep 14, 2020

Property Information

Block304
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
DescriptionSHED
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,300
97%
Improvement Value:$1,600
3%
Total Assessment$50,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,825+3.3%
2024$1,766+2.2%
2023$1,729+1.2%
2022$1,709+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$169,000

From:

To:

DeedBook 6338, Page 183Recorded9/15/2020

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 3728, Page 337

Property Sale

Sale
$93,500
DeedBook 2857, Page 317