Skip to content

1911 County House RdWoodbury, NJ 08096

Built 1979

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Sep 14, 2021

Property Information

Block307
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,458
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,500
16%
Improvement Value:$161,700
84%
Total Assessment$193,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,926+3.3%
2024$6,704+4.3%
2023$6,429+1.2%
2022$6,355+6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,458DeedBook 6554, Page 319Recorded9/30/2021

Property Sale

Sale
$194,000
Sq Ft1,458DeedBook 6163, Page 107Recorded9/23/2019

Property Built

Built

Year Built: 1979