Skip to content

540 Longwood AveWoodbury, NJ 08096

Built 1985

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Dec 23, 2020

Property Information

Block307
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,058
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,600
27%
Improvement Value:$112,500
73%
Total Assessment$154,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,524+3.3%
2024$5,347+2.2%
2023$5,233+1.2%
2022$5,173+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft1,058DeedBook 6424, Page 329Recorded2/18/2021

Property Built

Built

Year Built: 1985