Skip to content

1103 Delsea DrWestville, NJ 08093

Built 1925

Last Sale Price
$169,000
Last Sale Date
Jun 20, 2017

Property Information

Block30
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningTC1
Sq Footage1,563
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,300
18%
Improvement Value:$135,900
82%
Total Assessment$165,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,922+3.3%
2024$5,732+2.2%
2023$5,610+1.2%
2022$5,546+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$169,000

From:

To:

Sq Ft1,563DeedBook 5679, Page 334Recorded6/28/2017

Property Sale

Sale
$158,500
DeedBook 3955, Page 298

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 2615, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1925