Skip to content

513 Fern AveWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Price
$315,500
Last Sale Date
Jun 20, 2024

Property Information

Block310
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,100
22%
Improvement Value:$113,300
78%
Total Assessment$145,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,213+3.3%
2024$5,045+2.2%
2023$4,938+23.5%
2022$3,997+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$315,500
Sq Ft1,092DeedBook 7033, Page 84Recorded7/10/2024

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,092DeedBook 6532, Page 200Recorded8/19/2021

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft1,092DeedBook 6402, Page 234Recorded1/12/2021

Property Built

Built

Year Built: 1960